Aktualno

Modularna hiša – vse, kar želite vedeti

Ali želite zgraditi modularno hišo? Odgovarjamo na najpogostejša vprašanja o modularnih hišah. Pri nas boste izvedeli, kaj je modularna hiša, kako se modularna hiša razlikuje od skeletne hiše, pa tudi kakšna je trajnost modularne hiše in koliko časa traja njena gradnja.

Kaj je modularna hiša?

Modularna hiša je stanovanjski objekt, sestavljen iz velikih montažnih elementov. Proizvedeni so vnaprej v tovarni in transportirani na gradbišče v obliki že pripravljenih modulov ali segmentov. Proizvajalec modularne hiše najpogosteje pripravi natančno izdelane stenske module z vgrajenimi okni in vrati ter stropne plošče.

Naloge gradbene ekipe vključujejo njihovo montažo v ustreznem vrstnem redu in v skladu z navodili proizvajalca modularne hiše. Kombinacija vseh modulov vam omogoča pridobitev zgradbe v kratkem času. Glede na stopnjo dodelave modulov v tovarni lahko naročite modularno hišo v zaprtem, nedokončanem ali "na ključ" stanju, torej že vseljivo.

Kakšne so prednosti in slabosti modularne hiše?

Modularna hiša je idealna možnost za ljudi, ki se želijo hitro preseliti v novo stavbo. Zahvaljujoč proizvodnji posameznih modulov v tovarni delo na gradbišču traja veliko manj časa kot v hišah, zgrajenih po tradicionalni tehnologiji. Pri gradnji modularne hiše so stroški dela omejeni in materialov ni treba kupovati sami. Modularna hiša je lahko tudi energijsko varčnejša in toplejša od zidane hiše, saj so strukturni paneli natančno izdelani s sodobno opremo.

Slabost modularne hiše je omejena fleksibilnost zasnove glede velikosti in oblike modulov. Slabost te rešitve so tudi morebitni dodatni stroški, med drugim: prevoz v ustreznih pogojih, da ne pride do poškodb modulov, najem žerjava in montaža konstrukcijskih panelov (vsa podjetja ne ponujajo tovrstnih storitev vključenih v ceno). Pri nekaterih možnostih - pri modularnih hišah v lupini ali stanju razvijalca - je treba dodati tudi stroške dokončanja modularne hiše.

Koliko stane modularna hiša?

Težko je jasno navesti ceno za gradnjo kvadratnega metra modularne hiše. Razlikuje se glede na skupno kvadraturo hiše, izbrane rešitve (npr. vrsta izolacije, fasadna obdelava, okna in dvoriščna vrata) ter maržo proizvajalca. Predvideva se, da modularna hiša v odprti lupini, tj. brez oken in vrat, trenutno stane približno 1.500-2.500 PLN na kvadratni meter stroški - približno 3.500 PLN

Dokončanje modularne hiše je lahko nekoliko dražje od opečne hiše, saj so njene stene in stropi običajno izolirani z mineralno volno. Če razmišljate o gradnji modularne hiše, v pogodbi natančno preverite, kaj je vključeno v ceno proizvajalca. Najpogosteje nabavnina zajema samo izdelavo modulov, transport, najem žerjava, montaža in dodelava pa so odgovornost investitorja.

Koliko časa traja gradnja modularne hiše in koliko let bo modularna hiša zdržala?

Gradnja modularne hiše je veliko krajši proces kot zidana ali klasična lesena hiša. Vsebuje več faz: projektiranje, proizvodnja modulov v tovarni, transport na gradbišče, montaža panelov in zaključna izdelava modularne hiše. Skupni čas za dokončanje vseh korakov je odvisen od več dejavnikov, vključno z: velikost objekta, stopnja zahtevnosti projekta, vremenske razmere ali izkušnje zaključne ekipe. Običajno gradnja modularne hiše traja od nekaj tednov do nekaj mesecev.

Se sprašujete, koliko let bo zdržala modularna hiša? Njegova trajnost je odvisna od kakovosti materialov, uporabljenih za izdelavo modulov. Ključno je tudi, ali je bilo vzdrževanje opravljeno redno v skladu s smernicami proizvajalca. Če je modularna hiša izdelana, sestavljena, dokončana in uporabljena v skladu z umetnostjo in namenom, lahko zdrži več deset let. Vsak proizvajalec modularnih hiš zagotavlja ocenjeno trajnost za svoj izdelek.

Ali lahko stalno živite v modularni hiši in ali potrebujete gradbeno dovoljenje?

V modularni hiši lahko živite stalno. Še pred nekaj leti so bile modularne hiše povezane predvsem s t.i poletne hiše, ki se uporabljajo sezonsko. Dandanes proizvajalci ponujajo celoletne modularne hiše, ki uporabljajo enako toplotno izolacijo in ogrevalne sisteme kot pri zidanih objektih. Tako lahko z izbiro na primer toplotne črpalke, ustrezne izolacije stropov in sten ter toplih in tesnih oken in vrat (npr. okna PAVA) dobite energijsko varčno modularno hišo ali celo pasivno modularno hišo.

Z vidika gradbenih dovoljenj se modularne hiše ne razlikujejo od zidanih ali lesenih hiš. Ta dokument se pridobi na zahtevo krajevno pristojnega organa državne uprave, najpogosteje starosta. Modularne hiše morajo izpolnjevati vse zahteve za gradnjo stanovanjskih stavb, vključno z: gradbenih, energetskih, sanitarno-higienskih in požarnovarnostnih standardov.
2024-09-06 10:25