Aktualno

Montaža napeljave pametnega doma

Tehnologije pametnega doma se vse bolj razvijajo in so zdaj trajno v naših domovih. Pri gradnji hiše nas vedno več najde prostor za vse bolj napredne tehnologije z uporabo umetne inteligence, glasovnega upravljanja ali aplikacij za pametne telefone. V redu, ampak kako vse skupaj deluje? Preverite, kaj vse vključuje namestitev napeljave pametnega doma.

Smart Dome – pametni projekt

Pametne rešitve za domove je treba načrtovati že v fazi načrtovanja zgradbe. Vgradnjo vseh potrebnih inštalacij zaupajte strokovnjakom, da se izognete nepotrebnim zapletom zaradi nepravilne povezave posameznih modulov. Sistem pametnega doma je sestavljen iz številnih senzorjev, nameščenih v elementih stanovanja, ki jih bomo v prihodnje nadzorovali. Za polno učinkovito in pričakovano delovanje pametnega doma je potrebna integracija vseh naprav s centralno enoto, ki upravlja nameščene rešitve.

Kaj nam daje pametni dom?

Preidimo k vprašanju, o katerem se največkrat govori na začetku: kaj bomo pravzaprav pridobili z gradnjo pametnega doma? Obstaja veliko možnosti:

  • Ogrevanje – optimizacija stroškov je eden od razlogov, zakaj pametne sisteme vgrajujemo doma. Namesto cel dan ogrevanja ali tveganja vračanja iz službe v hladno stanovanje, lahko natančno načrtujemo čas vklopa peči oziroma nastavimo točno določeno temperaturo, ki naj jo vzdržuje. Tudi če ob odhodu pozabimo pravilno konfigurirati ogrevanje, lahko preprosto "naročimo" ogrevanje preko pametnega telefona.

  • Razsvetljava – ta praktična rešitev nam bo pomagala v dveh situacijah: ko gremo stran in želimo odvrniti morebitne tatove (zahvaljujoč temu lahko na daljavo prižigamo in ugašamo luč v kateri koli sobi) in ... ko pozabimo ugasniti luči pred spanjem. Nekaj ​​klikov na zaslonu našega telefona bo poskrbelo, da v celi hiši ne sveti niti ena nepotrebna žarnica.
  • Alarm in nadzor – sodobna hiša lahko postane mamljiva tarča za tatove. Pred nezaželenimi gosti se zaščitimo na različne načine – tudi z vgradnjo vzdržljivih, protivlomnih okenskih sistemov in alarma, ki ga bomo po novem vklopili tudi na daljavo. Nič vam ne preprečuje, da bi na zaslonu prenosnega računalnika ali pametnega telefona dobili pogled spremljanja v živo.

  • Okna, vrata in vhodna vrata – zahvaljujoč integraciji okenskega in vratnega pohištva z inteligentnim sistemom Somfy lahko brez napora odpiramo in zapiramo okna in vrata v našem domu in ne samo s pametnim telefonom! Izdajte ukaz z glasom in ne glede na to, kje v hiši ste, se bodo informacije v trenutku posredovale sprejemniku in vrata vam bodo odprta! Ta rešitev je rezultat sodelovanja Oknoplasta in Amazon Alexa. Praktična rešitev je lahko tudi povezava garaže in vhodnih vrat s pametnim domom.

Montaža napeljave pametnega doma

Pametni dom je skupek številnih med seboj povezanih modulov. Čeprav je njegova uporaba popolnoma brezžična, je, da bi vse delovalo kot po maslu, treba povezati senzorje in krmilnike s t.i. komunikacijsko vodilo. Zato je tako pomembno, da namestitev načrtujemo že v fazi načrtovanja hiše. Seveda je obstoječo hišo mogoče preurediti, vendar je to iz očitnih razlogov zamudno in zahteva precejšen poseg v objekt. Vedeti velja, da je velika večina ponujenih sistemov pametnega doma odprtih – omogočajo nam, da po želji izberemo elemente, ki nas zanimajo. Lahko se odločimo za nadzor oken, protivlomnega alarma in temperature, ostalo pa prepustimo klasičnim rešitvam. Ne pozabite, da vsaka razširitev sistema z novo funkcionalnostjo stane.

Namestitev po korakih

  • Namestitev napeljave pametnega doma je treba podrobno načrtovati že veliko pred izvedbo. Najprej se vprašajmo, kateri sistemi se nam zdijo potrebni in čemu se želimo odpovedati, da lahko predstavimo specifične potrebe, ko o tem govorimo v razstavnem prostoru proizvajalca.
  • Po sprejemu projekta v izvedbo bo strokovnjak načrtoval in razdelil kable v stavbi. Zaradi tega je priporočljivo, da to fazo izvedete pred ometanjem sten.
  • Naslednja faza je uvedba detektorjev v vezje in njihovo temeljito testiranje. Prepričajte se, da so vsi senzorji in kabli točno tam, kjer so na načrtu – to nam bo omogočilo enostaven dostop do njih v primeru potrebe po zamenjavi ali popravilu in jih obšli med prenovo.
  • Četrti korak je namestitev gonilnikov, ki bodo odgovorni za prenos naših odločitev iz vodila na posamezne naprave. Po tem je vse, kar ostane, povezava in začetna konfiguracija sistema.
2024-11-29 08:38