Tesna vgradnja oken je nujen pogoj za ohranitev njihovih visokokakovostnih toplotnoizolacijskih parametrov. Če bo izvedena učinkovito, bo našo hišo zaščitila pred plesnijo in nam omogočila, da v celoti izkoristimo potencial oken. Kaj je dobra namestitev in na kaj morate biti pozorni?
Namestitev je pomembna!
Pri izbiri oken pričakujemo, da bodo našo hišo učinkovito zaščitila pred mrazom in vlago, ki prihajata od zunaj. Zato pri izbiri ustreznega modela povprašamo prodajalca v salonu o vrednosti toplotne prehodnosti Uw, številu stekel v zasteklitvenih paketih in njihovi vrednosti Ug. Razumljivo je, da iščemo rešitev, ki nam bo prihranila denar in bo naložba, ki bo trajala leta. Redko pa vprašamo o ponujeni vrsti vgradnje oken.
Treba je opozoriti, da tudi modeli z najstrožjimi parametri toplotne izolacije ne bodo pravilno izpolnili svoje naloge brez ustrezne namestitve. Pri priznanih okenskih salonih so poudarjene prednosti tesne plastne vgradnje. To je še posebej pomembno pri vgradnji energijsko varčnih oken, kot je Winergetic Premium.
Montaža na osnovi pene v primerjavi s tesno plastno montažo – katero izbrati?
Uporaba poliuretanske pene kot termo-akustične plasti je že leta priljubljena in velja za zadostno zaščito okna. V praksi uporaba samo pene in prekrivanje z ometom ne bo dovolj za dolgo. Pomanjkanje dodatnih zaščitnih plasti vodi v njegovo postopno razgradnjo in nastanek t.i osnutki. V takšni situaciji nam izolacija stavbe ali boljši zasteklitveni paket ne bosta pomagala.
Montažna pena je zaradi svoje porozne strukture občutljiva na vdor vlage. Prav tako ne sme biti izpostavljen neposrednim UV žarkom. Brez izolacije lahko prva puščanja opazimo že po nekaj letih.
Okenske folije, raztezni trakovi in druga sredstva, ki se uporabljajo pri večplastni montaži
Kako torej poklicni monterji izolirajo spoj med oknom in steno? Skozi zaporedne plasti, ki ločujejo okensko vezivo (polnjeno s peno) od notranjih in zunanjih dejavnikov. Ena od osnovnih rešitev je sloj okenske folije na obeh straneh vgrajenega okna. Monterji uporabljajo tudi Illbruck impregnirane dilatacijske trakove, ki so primerni kot plast za izolacijo okenskega veziva z zunanje, notranje in okrog okvirja. Folije in raztezni trakovi dodatno zmanjšajo hrup, ki prihaja od zunaj.
Elementi tesne okenske vgradnje – slojna izolacija
Prvi korak je priprava podbojev in poravnava glifov. To je ključna faza, ki zagotavlja končno tesnost sklopa. Okno vgradimo v pripravljen in poravnan okvir, pri čemer zatesnimo okensko rego zapolnjeno s peno. Na notranji strani lahko uporabite visoko fleksibilno tekočo folijo, ki se prilagodi vsaki površini. Brez dodatnega sloja bi pena postopoma absorbirala vodo in postala toplotni most.
Poleg tega lahko ekspanzijske trakove uporabimo pri večplastni vgradnji, da dosežemo še boljše izolacijske parametre in skrajšamo čas vgradnje.
Rešitev za energetsko varčna okna
Pri izbiri oken z nizkim koeficientom toplotne prehodnosti, kot je Winergetic Premium Passive, želimo doseči stopnjo Uw 0,74 W/m2K. Da bi okno doseglo najboljše možne rezultate toplotne izolacije, je nujna uporaba tesno plastne vgradnje. Tako bomo zagotovili, da bo lepilo za okna ostalo nedotaknjeno in da bomo dosegli največjo učinkovitost. Letni prihranki zaradi oken s tako nizko vrednostjo Uw znašajo do 600 PLN, prihranjenih vsako leto.
Več informacij o prednostih "toplih oken" najdete v našem članku z naslovom: Koliko prihranimo na toplih oknih?
Slabo izvedena namestitev bo povzročila izgubo parametrov okna. Seveda ne takoj, a čas, da bo okno pravilno opravljalo svojo funkcijo, se bo občutno skrajšal.
Slabo tesnjenje okenske fuge pomeni vlago in plesen – ki se je težko znebimo, ko je težava globoko v notranjosti objekta. Voda, ki prodre globoko v steno, bo pozimi zmrznila, pomanjkanje tesnosti pa bo povzročilo pojav kondenzacije v prostoru ob oknu. V najslabšem primeru je potrebno okno razstaviti, ga dobro posušiti in okno ponovno namestiti.
Preden izberete okno, se pozanimajte o njegovi vgradnji
Zdaj veste, kako izgleda tesna namestitev oken in kakšne tehnološke rešitve se uporabljajo v sodobni gradnji. Če želite izvedeti več, obiščite Oknoplast LAB, kjer boste našli strokovno znanje o izbiri ustreznih rešitev pri gradnji pasivnih in energijsko varčnih hiš.