Enonadstropna stavba v tradicionalnem slogu je bila združena z velikim modernim skednjem. Majhna okna in bele fasade v starem delu z okni OKNOPLAST velikega formata in črnim lesom v novem delu. Kljub meji med tistim, kar je bilo in kar je bilo pravkar vidno s prostim očesom, je celota videti izjemno koherentna.
Tradicionalna, enonadstropna hiša z dvokapno streho, pisanimi vrati in majhnimi kvadratnimi okni ni nujno dolgočasna, predvidljiva ali zastarela. Investitorji iz Velike Britanije so se tako klasično stavbo odločili razširiti. Pa ne zaradi nadgradnje, temveč zaradi povezave z drugo, popolnoma novo strukturo.
Vez med obema stavbama je kvader z ravno streho in stenami iz naravnega kamna, ki daje oblikovanju tradicionalen značaj.
Celota se nahaja na prostorni parceli z urejeno zelenico. Zahvaljujoč velikim oknom OKNOPLAST in dvoriščnim vratom lahko stanovalci iz novega dela hiše enostavno občudujejo rahlo valovito pokrajino območja.
Kontrast projektu
Glavna ideja arhitektov je bila zanašanje na kontraste. Tako sta se na različnih ravneh terena znašla stara, tradicionalna stavba in sodoben hlev. Hodnik, ki ju povezuje, je skrit v neuglednem kvadru z ravno streho in kamnitimi zidovi. Glavna telesa z dvokapnimi strehami nimajo le različnih arhitekturnih stilov, temveč tudi dimenzij in usmerjenosti v kardinalne smeri. Da bi poudarili razlike med glavnima blokoma, so se projektanti odločili tudi za različne barve blokov – temno v prizidanem delu in svetlo v prej obstoječi hiši.
Zanimivo je, da je projekt predvideval tudi maksimalno sončno osvetlitev prostorov sodobnega hleva. To je bilo mogoče z uporabo stavbnega pohištva velikih formatov OKNOPLAST. Ena od sten novogradnje je v celoti zastekljena od tal do vrha strehe.
V zgornjem delu so vgrajena Fix okna (Winergetic OKNOPLAST), torej neodpirajoča, v spodnjem pa drsna terasna vrata HST Premium (shema D - dvostransko odpiranje) z nadpovprečno vzdržljivostjo. Na stranski steni objekta so tudi drsna vrata OKNOPLAST HST Premium s štirikomornim profilom krila z vgradno globino 85 mm.
Vsi modeli imajo enako, modno antracitno barvo okvirjev, kot tudi ujemajoče se kljuke vrat v hladnem, metalik odtenku. Nismo brez razloga izbrali te izdelke. Investitorji so želeli modele z velikimi okni in hkrati najboljšimi parametri toplotne prehodnosti in tesnosti. Zdaj lahko občudujejo razglede z udobnega kavča v dnevni sobi, ne da bi jih skrbela temperatura v močno zastekljeni sobi.
Dve hiši, dve funkciji
Ta eklektična hiša v Veliki Britaniji združuje dve stavbi z različnimi funkcijami. Tradicionalna, majhna hiša z dvokapno streho in svetlo fasado je del z vhodnimi vrati. V njej so spalnice in kopalnica gospodinjstva. Iz nje v sodoben hlev greste skozi minimalistično zasnovan hodnik, ki ga osvetljujejo tri visoka, skoraj do stropa, a ozka OKNOPLAST okna. Da bi nadomestili razliko v nivojih, so oblikovalci uporabili več nizkih stopnic.
V delu sodobnega hleva so prostori za t.i dnevno ali javno. Tu je predvsem kuhinja odprta v jedilnico in dnevno sobo. Slednja se nahaja ob steklenih dvoriščnih vratih HST Premium s pogledom na vrt, sama kuhinja pa gleda na pobočje, na katerem stoji hiša. Investitorji so želeli prostorne interierje, zato ne le da niso postavili predelnih sten, temveč so prostor odprli »navzgor« in se odrekli stropom v nadstropju. Posledično se dnevna soba zdi večja.
Steklena stena z razgledom
Bivalni prostor z dnevno sobo, jedilnico in kuhinjo optično poveča tudi skoraj popolna zasteklitev ene od sten – obrnjene proti vrtu. Ta učinek smo dosegli s kombinacijo oken Winergetic in dvoriščnih vrat HST Premium. Investitorji so izbrali temno barvo, ki se odlično ujema s fasado iz črno barvanega lesa.
Dodatno osvetlitev, ki je v vremenu v Veliki Britaniji ključnega pomena, zagotavljajo tudi strešna okna in ozka strešna okna na hodniku, ki povezuje sodobni hlev s spalnim delom v stari hiši.
Steklena stena novega dela hiše se popolnoma prilega ne le naravni pokrajini območja. Odlično se ujema tudi z naravnimi in tradicionalnimi gradbenimi materiali, uporabljenimi v tem projektu - les, keramične opeke v "stari" hiši, pločevina v "novi" hiši ali naravni kamen.
Množica uporabljenih surovin, barv in arhitekturnih rešitev lahko povzroči pomisleke glede končnega videza nepremičnine. V tem primeru pa je vsekakor treba reči, da so arhitekti natančno vedeli, kaj delajo.