Aktualno

Ostanite zdravi! Okenske odprtine

Ali ste vedeli, da vsak človek porabi več deset litrov zraka na uro? To si velja zapomniti, še posebej, ko se zadržujemo v zaprtih prostorih. Pomanjkanje kisika, presežek ogljikovega dioksida ali kopičenje alergenov lahko povzročijo poslabšanje počutja, glavobole, omotico ali alergijske reakcije. Rešitev je redno zračenje. Zahvaljujoč zračnikom je to mogoče brez odpiranja oken. Kako je to mogoče?

V današnjem času morajo novozgrajene hiše izpolnjevati stroge standarde energetske učinkovitosti. Načini za zmanjšanje toplotnih izgub vključujejo ne le izolacijo sten, streh in temeljev, temveč tudi odpravo puščanja oken in vrat. Posledično so naši domovi bolj tesni kot kadar koli prej. Čeprav se s tem zmanjšajo računi za ogrevanje, je naravno kroženje zraka v prostorih moteno. Za zdravje ljudi in živali, ki se tam zadržujejo, pa tudi za preprečitev razvoja plesni, je vredno zagotoviti optimalno prezračevanje. Sistem za izmenjavo zraka mora med drugim dopolnjevati: okenske zračnike. Omogočajo vstop kisika od zunaj, ko so okna zaprta.

Kako prezračevati pri zaprtem oknu? Difuzorji

Za boljše počutje in zdravje stanovalcev je pomembno, da v prostore ves čas prihaja svež zrak od zunaj. Ne skrbite – ni vam treba na široko odpreti oken, da bi izmenjali zrak v notranjosti. V pomoč so zračniki, nameščeni na oknih. Dobro se obnesejo vse leto – tudi v hladnih dneh in nočeh, v deževnem vremenu, pozimi ali jeseni. Omogočajo dotok kisikovega zraka od zunaj, ne da bi se prostori ohladili. Običajno so vgrajeni v zgornji del okvirja okenskega krila - na njegovo vodoravno prečko - ali v t.i. okenski falc. Ti neopazni elementi so na voljo v več vrstah, kot so higro nadzorovani, tlačni in ročno nadzorovani zračniki.

Vrste okenskih zračnikov

Difuzorji so t.i ojačane odprtine, skozi katere doteka zrak v prostor. V primeru okenskih zračnikov obstajajo tri vrste. Vsi imajo preprosto strukturo in za delovanje ne potrebujejo električne energije. Kako se med seboj razlikujejo?

Hidrokontrolirane zračne šobe - njihova naloga ni le oskrbovati prostor s kisikom od zunaj, temveč tudi uravnavati vlažnost. Vklopijo se samodejno glede na stopnjo zračne meglice v prostoru. To je mogoče zaradi uporabe poliamidnega traku, ki se pri visoki vlažnosti skrči in odpre zračno loputo. Ko ima zrak v zaprtih prostorih optimalno vlažnost, je v notranjost dopuščen minimalen tok zraka od zunaj. Ko je v notranjosti zelo soparno, se zračnik na široko odpre za hitro izmenjavo zraka v prostoru.

Tlačni zračniki – zasnovani za uporabo razlik v tlaku znotraj in zunaj zgradbe za nadzor. Večja kot je, več zraka bo prešlo v prostore. Ker se lopute v tovrstnih prezračevalnih šobah ob močnih sunkih vetra lahko upogibajo, jih je možno zapreti ročno. V ta namen so v pokrov, regulator ali zunanji dovod zraka nameščene posebne avtomatske ključavnice. Poleg tega so prezračevalne odprtine lahko opremljene z ročnim zaklepom, ki omeji pretok zraka na minimalno raven.

Ročno krmiljeni zračniki – te zračnike, ki jih je enostavno sestaviti, je popolnoma ročno krmiliti. Količina zraka, ki teče skozi njih, je odvisna od izbranega položaja zračne lopute. Za razliko od higro nadzorovanih in tlačnih prezračevalnih šob ta tip ne ščiti samodejno pred prekomernim dotokom zunanjega zraka in ne upošteva sprememb parametrov notranjega zraka, kot sta vlažnost ali ravni tlaka.

Katere okenske zračnike naj izberem?

V podjetju TIP-TOP nudimo različne vrste okenskih zračnikov. Najenostavnejši tip je poceni tlačni difuzor Aeromat Mini. Za zahtevne kupce priporočamo dražjo in naprednejšo rešitev, to je protismog in antialergijski zračnik Insolio Premium. Če imate na oknih vgrajene stare zračnike brez protismognega in antialergijskega filtra, jih lahko posodobite z izbiro nadvložka Urbino Premium. Spodaj preverite, kakšne prednosti ima katera od teh rešitev.

Aeromat Mini dovod zraka – ta majhen, t.i zračnik je nameščen v t.i okenska okovja falca. S tem je neviden, vendar učinkovito dovaja svež zrak v notranjost. Ta model je tlačni difuzor z avtomatskim samoregulacijskim omejevalnikom pretoka zraka. Njegova zasnova vključuje tudi ročno vrtljivo ključavnico za odpiranje in zapiranje. Njegova prednost je možnost t.i nevidna montaža tudi na ozke profile. Ima nižjo zmogljivost pretoka zraka kot drugi modeli, približno 6 m3 na uro pri tlaku 10 Pa.

Insolio Premium zračnik - model zračnika, opremljen s protismožnim in antialergijskim filtrom G4, ki ščiti pred vdihavanjem lebdečega prahu PM10 in zdravju škodljivih alergenov. Samodejna regulacija pretoka zraka ščiti pred prekomernim prezračevanjem, prepihom in toplotnimi izgubami. Vgradi se – brez poseganja v okensko konstrukcijo – v zgornji del okvirja krila s širino profila od 70 do 82 mm. Je moderne, minimalistične oblike in je po zaključku skoraj neviden. To je edini model na trgu, ki je odporen na kondenzacijo in zmrzovanje tudi pri temperaturah do -20 stopinj Celzija. Njegova prednost je tudi učinkovito dušenje hrupa do 39 dB.

Urbino Premium zračnik – enodelni avtomatski zračnik s filtrom G4, namenjen posodobitvi zračnika brez že nameščenega protismog filtra na oknu. Omogoča vam, da preprosto in poceni spremenite staro zračno šobo v model, ki ščiti pred prahom PM10 in alergeni. Montira se na prejšnji difuzor kot njegov zunanji element. Ta model je primeren za reže, ki niso širše od 12 mm in ne daljše od 320 mm. Učinkovito duši hrup do 30 dB.

Naša najnovejša rešitev za podporo prezračevanju prostorov je sistem effiAIR.

Gre za učinkovit sistem perifernega prezračevanja, ki ne spremeni videza okna. Zagotavlja nemoteno kroženje zraka v prostoru in stopnjo varnosti pred vlomom tesno zaprtega okna. Kako je to mogoče? Zahvaljujoč uporabi posebne opreme. Omogočajo standardno odpiranje in nagibanje kril, pa tudi odpiranje po celotnem obodu. Po obračanju ročaja za 180 stopinj se okensko krilo odmakne od okenskega okvirja. Tako ustvarjena reža širine 6 mm zagotavlja izmenjavo zraka med zunanjim svetom in prostorom. effiAIR se lahko uporablja v vseh OKNOPLAST sistemih oken in terasnih vrat.