Prenovo stanovanja ali hiše običajno načrtujemo za tople mesece. Včasih pa se nujna obnovitvena dela izvajajo v zimskih ali jesenskih mesecih. Kako izgleda prenova v manj ugodnih vremenskih razmerah? Kakšno delo lahko opravljamo in čemu se moramo izogibati?
Kakšne so prednosti prenove v hladnih mesecih?
Najprej – čas. Poletje in počitnice hitro minejo. Včasih raje uživamo v lepem vremenu zunaj. Proste vikende izkoristimo za delo na vrtu, sprehode, peko na žaru in izlete iz mesta. Če pozimi osvežimo stanovanje, se lahko poleti grejemo na soncu. Drugič, večina prenovitvenih ekip takrat miruje, zato bomo veliko lažje našli dobre strokovnjake, ki bodo prenovo izvedli bolj temeljito in zanesljivo. Brez nepotrebnega hitenja in brez naslednjega naročila, ki čaka za vogalom. Tretjič, vsaka sprememba notranje opreme ustvarja pozitivno razpoloženje. Pazimo torej, da nas ne zajame jesensko-zimska modrina. Namesto da ostajamo doma in se pritožujemo nad mrzlimi in temnimi dnevi, spremenimo nekaj v svoji bližnji okolici, npr.
Kakšno delo opravljamo?
Z lahkoto izvedemo vsa "suha" dela, kot so zamenjava inštalacij (razen ogrevanja), izolacija podstrešja, vgradnja mavčnih plošč in menjava tlakov. Pri nameščanju novih talnih plošč ne pozabite ogreti materiala, ki ste ga prinesli domov! Plošče se lahko zaradi temperature razširijo ali skrčijo. Pustimo jim vsaj dva dni časa, da se "naselijo" v naših notranjih prostorih, še posebej, če so bili prepeljani v času zmrzali.
Kakšno drugo delo lahko načrtujemo? Tako imenovani »mokra« dela, to je kitanje, pleskanje, tapetiranje sten in menjava ploščic. Vendar ne pozabite na ustrezno temperaturo in vlažnost zraka v prostoru, ki ga obnavljate. Za večino barv, tapet in dekorativnih ometov je minimalna temperatura podlage in okolja 5°C, vendar je to minimalna. Optimalna temperatura je 20-23 ° C. Ne vijačite radiatorjev, kjer poteka obnova, ampak jih temeljito odvijte in pogosto zračite. Vemo, sliši se neekonomično, vendar je takšno ravnanje nujno za vzdrževanje primerne zračne vlage. Najbolje je vzdrževati vlažnost med 40% in 70%. Če je vaša koža presuha, uporabite vlažilec zraka. Preveč vlažno? Na pomoč bo priskočil razvlaževalec zraka. Ne pozabite, da se lepila ali barve ne bodo dobro razmazale v presuhem prostoru, v premokrem pa se bodo sušile dolgo. Ohranjanje ustreznih temperatur je ključ do uspešne zimske prenove.
Sušenje?
Če želimo pospešiti sušenje sten po kitanju ali pleskanju, ne pozabite, da tega ne počnete lokalno. Celoten prostor naj bo enakomerno posušen. Lokalno sušenje bo povzročilo razpokanje ometa, ometa ali barve. Isti odtenek barv, istega proizvajalca, se lahko po neenakomernem sušenju izkaže za ... drugačen! Med prenovo je pomembno vzdrževati optimalno temperaturo. Ali je na enaki ravni, velja sproti preverjati. To nas bo zaščitilo pred kasnejšimi neprijetnimi presenečenji.
Priprave na prenovo
Načrtovana prenova. Čas je za nakupovanje. Naj spomnimo, da poleg potrebnih materialov ne smemo pozabiti na dodatke, ki nam bodo med drugim pomagali zavarovati: okna in vrata. Ne pozabite na naš članek Kako zavarovati stanovanje med prenovo. Tukaj boste našli dragocene nasvete, s katerimi vam prenova pozimi ne bo predstavljala prevelikega izziva. Vse kar lahko storimo je, da vam zaželimo veliko sreče. Naredimo to! Vstopite v novo leto z novo notranjostjo ☺