Aktualno

Mezzanin v stanovanju - ​​je dobra ideja?

Mezzanin je najbolj priljubljen način za pridobitev dodatnega prostora v notranjosti brez razširitve zgradbe. Poleg tega je ta rešitev zelo vizualno privlačna - še posebej v dobi podstrešnega sloga. Samo prednosti? Ni nujno. Če razmišljate o takšni rešitvi, a ste v dvomih, boste iz tega prispevka spoznali prednosti in slabosti medetaže v stanovanju.

Dodatni kvadratni metri, izviren delovni prostor, ločitev spalnega prostora v garsonjeri ali dodatna spalnica v večjem stanovanju in zelo izviren videz - to so najpomembnejše prednosti mezzanina, ki je našel svoje mesto v številnih poljskih stanovanjih. . Dobro se obnese tako v visokih prostorih v večstanovanjskih hišah, v mansardah, podstrešjih kot v standardnih sobah. Vendar si velja zapomniti določene pogoje, ki bi jih moralo izpolnjevati naše stanovanje.

Mezzanine višina

Kot si lahko predstavljate, v nizkem stanovanju ne moremo urediti medetaže. Če želimo polno medetažo, torej takšno, da lahko udobno uporabljamo tako njeno površino kot površino pod njo (brez utrujajočega sklanjanja), naj bo višina stanovanja približno 420-430 centimetrov. Potem bo višina delov zgoraj in spodaj približno 2 metra (plus debelina konstrukcije). Sliši se odlično, kajne? Na žalost so takšne višine v standardnih stanovanjskih blokih zelo redke. Morda pa je mogoče v spodnjih prostorih zgraditi medetažo. Če želimo iz nje ustvariti spalnico, je za zgornji del dovolj višina približno 120 centimetrov, kar nam da skupno višino stanovanja 340-350 centimetrov. Najmanjša višina prostorov z medetažo je približno 260-270 centimetrov.

Mezzanine – na kaj morate biti pozorni?

Če nam višina našega stanovanja omogoča gradnjo medetaže - super! Vendar se moramo spomniti nekaj zelo pomembnih vprašanj. Čeprav je mezzanin zelo praktična in vizualno privlačna rešitev, se lahko brez previdnostnih ukrepov izkaže za nevarnega. Prvič, pravi vhod. Ravne ali spiralne stopnice, opremljene z ograjo, so obvezne, če bodo otroci šli v medetažo. Ta rešitev bo zavzela veliko prostora. Če je nimamo in bodo medetažo uporabljale samo polnoletne osebe, lahko namestimo stabilno lestev. O sami izdelavi medetaže se je vredno posvetovati z gradbenikom, ki bo predlagal ustrezen tip konstrukcije in način pritrditve.
Drugo pomembno vprašanje, na katerega ljudje, ki se odločijo za mezzanin, včasih pozabijo, je ogrevanje. Topel zrak se dviga - velja omeniti ta znani zakon fizike. Zato je talno ogrevanje zelo priljubljeno pri medetaži. Če pa tega ne zmoremo ali nočemo, velja spomniti na pravilno namestitev radiatorjev, da se čim manj toplega zraka dviga navzgor.
Kaj pa razsvetljava? Mezzanin zahteva neodvisen vir svetlobe. Če imamo raje viseče svetilke, ne pozabite postaviti žarnic nad mezzanin. Omislite si lahko tudi talne svetilke. Na vrhu bodo zadostovale standardne stenske svetilke. Pomembna je tudi dnevna osvetlitev - pazite, da mezzanin ni blokiran z odprtimi pregradami - potem bo sončna svetloba, ki vstopa v prostor, osvetlila tudi vrh notranjosti. Medetaža v stanovanju? Absolutno da, seveda ob upoštevanju zgoraj navedenih pravil. Vam je všeč ta rešitev?