Aktualno

Prednosti in slabosti hibridnega prezračevanja

Dve najbolj priljubljeni rešitvi za prezračevanje doma sta gravitacijsko in mehansko prezračevanje. Vendar pa obstaja rešitev, ki naj bi združila lastnosti obeh tehnologij. Kakšne so prednosti in slabosti hibridnega prezračevanja?

Nekaj ​​besed o prezračevanju

Ustrezno prezračevanje je pomemben vidik doma, na katerega velja biti pozoren predvsem zaradi njegovih zdravstvenih lastnosti, pa tudi zaradi zakonskih predpisov, ki strogo urejajo potrebo po dovajanju svežega zraka v stanovanjske objekte. To je še posebej pomembno v času tesnih, energetsko varčnih oken, za katera je značilna nizka prepustnost zraka. Boljša kot so okna, manj zraka spustimo v svoje domove. Neprezračeni prostori so dobri pogoji za razvoj nevarnih mikroorganizmov in gliv. Zato je treba v našem domu izbrati in namestiti primerno prezračevanje. Toda katerega?

Gravitacijsko prezračevanje

To je vrsta prezračevanja, ki ne porablja električne energije. Glavno načelo delovanja tukaj je konvekcija. Toplejši zrak (notranji) ima v primerjavi z zunanjim nizko gostoto, zato "uhaja" navzgor skozi dimnik. »Izrabljeni« zrak zaradi prepiha zapusti stanovanje ali hišo, vseeno pa morate poiskati pot, da svež zrak pride v notranjost. V ta namen je potrebno namestiti prezračevalne rešetke ali difuzorje. Lahko jih namestite v okna ali stene, odvisno od vaših potreb. Čeprav se zaenkrat sliši zelo dobro, ima gravitacijsko prezračevanje svoje slabosti - predvsem velike toplotne izgube pozimi (ne tako hude kot pri odpiranju oken, a vseeno opazne) in težave pri delovanju v toplih dneh. Prepiha ne bomo dosegli, če bo zrak v stanovanju nižje temperature od zunanje (na primer poleti) – zrak bo torej prenehal uhajati iz hiše.

Mehansko prezračevanje

Odgovor na težave, povezane z uporabo gravitacijskega prezračevanja, je bil ustvariti njegov mehanski ekvivalent. Namesto da nemočno čakamo na prave pogoje za prezračevanje, lahko preprosto vklopimo ventilatorje, ki premikajo zrak. Pri tem imamo na izbiro dve različni možnosti: mehansko izpušno prezračevanje ali dovodno in izpušno prezračevanje. Razlika je v funkcionalnosti: naloga prvega je, da se znebi starega, onesnaženega zraka, svež zrak pa pride v notranjost po klasični poti: skozi okna ali zračnike. Drugi zagotavlja tudi ustrezen pretok zraka. Mehansko prezračevanje je sestavljeno iz več ventilatorjev, vsakega v drugem prostoru. Naprave, opremljene s senzorji (npr. vlažnost zraka), se vklopijo, ko je to potrebno. Kupite lahko tudi programator, ki bo vklopil prezračevanje v trenutku, ko ga izberete. Vendar pa so problem mehanskega prezračevanja povečani stroški (zlasti v primeru dovodnega in izpušnega sistema - za to vrsto prezračevanja bomo plačali do 20.000 PLN!). Ne pozabite tudi na obratovalne stroške - vse temelji na porabi električne energije.

Hibridno prezračevanje

Proizvajalci prezračevalnih sistemov so se končno odločili ustvariti nekaj, kar bo združevalo prednosti obeh rešitev. Tako je nastalo hibridno prezračevanje. Njegov glavni cilj je bil zmanjšati porabo električne energije in popolnoma nadzorovati pretok zraka. To se zgodi zahvaljujoč uporabi posebnih pokrovov za dimnike, opremljenih z motorji z nizko močjo. Hibridno prezračevanje je tišje od mehanskega in v primeru okvare še vedno deluje (poleti). Prav tako je lažje vzdrževati kot standardno gravitacijsko prezračevanje. Prej omenjeni dimniški lonci prisilijo ventilatorje v vrtenje ne glede na vremenske razmere: moč ali smer vetra. Motorji delujejo, ko na dan ni vetra, in če je vetra dovolj, gre motor v stanje pripravljenosti, kar zmanjša porabo energije.

Prednosti in slabosti hibridnega prezračevanja

Ne smemo podcenjevati možnih težav, ki jih lahko povzroči hibridno prezračevanje. Zato je namestitev te vrste sistema zapletena naloga. Ne smete ga zaupati podjetjem brez izkušenj, saj lahko napake v fazi namestitve znatno ovirajo uporabo prezračevanja. Je pa njegovo delovanje do neke mere odvisno od električne energije. Toliko boljše od mehanskega prezračevanja je, da bo pri nizkih zunanjih temperaturah hibridno prezračevanje delovalo brezhibno. Žal bomo imeli poleti, če pride do izpada elektrike, enake težave kot pri gravitacijskem prezračevanju. A bodimo iskreni: izpadi električne energije so redki in običajno kratkotrajni. Druga težava so velike toplotne izgube – v tem primeru bo mehansko prezračevanje veliko boljše, saj hibridno prezračevanje deluje podobno kot gravitacijsko. Enako velja za neprijetne vonjave in cvetni prah – poleti lahko nemoteno vstopijo v našo hišo, saj ne moremo uporabljati filtrov, kot pri popolnoma električnem prezračevanju.

Povzetek

Na kratko lahko rečemo, da je hibridno prezračevanje zanimiv kompromis med naravnim in mehanskim. Ima svoje slabosti, ima pa prav toliko prednosti. Med slednje zagotovo spada optimizirana poraba energije. Se splača investirati v hibridno prezračevanje? Da, če ga želimo vgraditi v objekt z velikimi toplotnimi dobitki (tako bomo minimalizirali izgube, vendar to običajno velja za industrijske objekte) ali če želimo posodobiti prezračevanje v naši hiši, ne da bi morali posegati v prezračevalne kanale.